ALASELJA VALU

 Etiopatogenees  Diagnoosimine   Ravi   Profülaktika   Teaduslikke uuringuid


Etiopatogenees

a) Külma ja niiskuse sissetungimine

Valu alaseljas on tingitud energiakanalite ja kollateraalide blokeerumisest külma ja niiskuse toimel. Seda põhjustab külm ja niiske elukoht, külmetumine vihma kätte sattumisel, külmas vees ujumisel või higisena tõmbetuule kätte sattumisel.

b) Neeru qi nõrkus

Seljavalu on põhjustatud liigsest seksuaalsest aktiivsusest, ületöötamisest või kaasasündinud neeru nõrkusest, mille tulemusena on nõrgestuvad neeru qi ja essents nimmepiirkonnas kanalite nõrga toidetuse tagajärjel.

c) Trauma äratõstmisest või põrutusest

Trauma kahjustab qi ja vere liikumist kanalitel, tulemusena ilmneb vere ja qi seiskumine ja tekib alaselja valu.

Diagnoosimine

a) Külm ja niiskus

Sümptomaatika: valu tekib tavaliselt külma ja rõskuse toimel, seisund halveneb märja ilmaga ja paraneb sooja toimel, alaseljas esineb valu  ja lihaste jäikus, selja ekstensioon ja fleksioon on piiratud, valu kiirgub jalgadesse, valu piirkond tundub külmana ja raskena, lamamisel valu ei vähene vaid isegi suureneb, keelekatt on valge, kleepuv, pulss on sügaval (chen) ja nõrk (ruo) või sügaval ja aeglane (chi).
Külm ja niiskus tekitavad viskoossust ja seiskust, mille tulemusena kanalid ja kollateraalid blokeeruvad ning qi ja vere liikumine aeglustuvad. Sellest tingituna ilmneb nimmepiirkonnas külma- ja raskustunne, valu ning liikuvuse piiratus.

b) Tühi neer

Sümptomaatika: haigus on veniva kuluga ja hiilivalt pealehakkav, esineb väsimus ja nõrkus nimmepiirkonnas ja põlvedes, see süveneb väsimisel ning leevendub voodis lamamisel ja massaazhi toimel.
Neeru yangi nõrkusel esineb krambitunne alakõhus, kahvatus, esineb külmakartlikkus, jäsemed on külmad, maitse suus on normaalne, keel on kahvatu, pulss on sügaval (chen) ja peen (xi) või sügaval ja aeglane (chi).
Neeru yin nõrkusel esineb ärritatus, unetus, suu ja kurk kuivavad, nägu on punetav, esineb palavustunne peopesades, jalataldadel ja rindmiku keskel, keel on punetav ja vähese katuga, pulss on peen (xi) ja nõrk (ruo) või peen ja kiire (shu).
Neerud asuvad nimmepiirkonnas, nad valitsevad luid, produtseerivad üdi ja säilitavad essentsi. Essentsi vähesusel nõrgeneb üdi ning tekib tuimus ja valu nimmepiirkonda, millele lisandub põlvede nõrkus. Ülemäärane pingutus ja stress nõrgestavad essentsi ja energiat ning süvendavad valu. Lamamisel qi rahuneb ja valu väheneb. Neeru yangi vähesusel ei suuda neer alakõhtu ja jäsemeid üles soojendada, mille tagajärjeks on krambitunne kõhus ning külmad jäsemed. Lisaks ilmneb kahvatus, keel jääb kahvatuks ja pulss muutub peeneks või aeglaseks. Yin nõrkuse korral ei suuda neeru vesi tõusta üles, et kontrollida südame tuld. Tulemusena tekib ärritatus ja unetus. Yin nõrkusest tingituna esinevad veel näopunetus, palavustunne peopesades ja jalataldadel, suukuivus ja vähese katuga punetav keel.

c) Trauma

Sümptomaatika: anamneesis selja äratõstmine, selja alaosa on rigiidne ja valulik, valu on lokaliseerunud, see ägeneb vajutamisel, selja ekstensioonil ja fleksioonil või keha pööramisel, keelekeha on kahvatupunane või tumevioletjas, pulss on pingul (xuan) ja kare (se).
Nikastuse tagajärjel aeglustub qi ja vere liikumine kanalites ja kollateraalides, millele lõpuks järgneb seiskumine. Tulemuseks on survel ägenev tugev fikseerunud valu. Pingul pulss iseloomustab valu, tumevioletjas keel ja kare pulss näitavad vere seiskumist.

Ravi

A. Herbaalmeditsiin

a) Külm ja niiskus

Ravi põhimõtted: eemaldada külm ja niiskus, soojendada kanalid üles ja taastada kanalite läbitavus.
Retsept: Decoct. Rad Glycyrrhizae, Rhiz. Zingiberis, Poria, Rhiz. Atractylodis macrocephalae. Külma-niiskust ei saa eemaldada neeru soojendamisega, vaid põrna soojendamise ja tugevdamisega. Ka ravimretsept nimetusega Du Huo Ji Sheng Tang.

b) Tühi neer

Ravi põhimõtted: täita neer ja toetada yangi neeru yangi nõrkuse korral ning täita neer ja toita yini neeru yin nõrkuse korral.
Retsept: neeru yangi nõrkuse korral You gui wan: Cort. Cinnamomi, Rad. Aconiti lateralis praeparata, Colla Cornus cervi, Rad. Rehmanniae praeparata, Rhiz. Dioscoreae, Fruct. Corni, Fruct. Lycii, Cort. Eucommiae, Sem. Cuscutae, Rad. Angelicae sinensis. Ka valmisravim Jin Gui Shen Qi Wan.
Neeru yin nõrkuse korral Zuo gui wan: Rad. Rehmanniae, Fruct. Lycii, Fruct. Corni, Colla Carapax, Plastrum Testudinis, Sem. Cuscutae, Colla Cornus cervi, Rad. Achyrantis bidentatae. Valmisravim Liu Wei Di Huang Wan.
Üldise neeru tühjuse korral, kus puuduvad ilmsed neeru yin või yang nõrkuse tunnused: Fruct. Psoraleae, Cort. Eucommiae, Sem. Juglandis, Bulbus Allii.

c) Vere seiskumine traumast

Ravi põhimõtted: aktiveerida vereringe, kõrvaldada vereseiskus, reguleerida qi'd ja vaigistada valu.
Retsept: Shen tong zhu yu tang: Rad. Gentianae macrophyllae, Rhiz Chuangxiong, Sem. Persicae, Flos Carthami, Rad. Glycyrrhizae, Rhiz. seu Rad. Notopterygii, Myrrha, Rhiz. Cyperi, Faeces Trogopterori, Rad Achyranthis bidentatae, Lumbricus, Rad. Angelicae sinensis. Kasutatakse ka valmispreparaati Yun Nan Bai Yao.

B. Akupunktuur

Metoodika: kasutatakse Du mai ja kusepõie kanali punkte eesmärgiga soodustada qi ja vere liikumist, kõrvaldada valu ja lõdvestada lihased. Külma-niiskuse sissetungimisel kasutatakse koos akupunktuuriga moksibustiooni. Nii neeru yangi kui neeru yin nõrkuse korral manipuleeritakse nõeltega bu meetodil, neeru yangi nõrkusel tehakse lisaks moksibustiooni. Traumaatilise seljavalu korral manipuleeritakse xie meetodil ja lastakse punktist mõned tilgad verd. Ägeda nimmelihaste venituse korral soovitatakse nõelad torgata pindmiselt, sel ajal kui nõelad on sees, pööratakse selja alaosa ettevaatlikult, et soodustada qi ja vere liikumist.
Retsept: Shenshu V 23, Yaoyangguan Du 3, Weizhong V 40, lisaks võib kasutada Yanglingquan VB 34 ja Ciliao V 32
        Külma-niiskuse esinemisel lisatakse juurde Dachangshu V 25, Guanyuanshu V 26 või Yaoshu Du 2, kasutatakse ka Yinlingquan RP 9.
        Vere seiskuse korral aitavad Geshu V 17 ja Ciliao eelmisega kombineeritult, lisaks mõned tilgad verd Weizhong V 40 punktist.
        Neeru yangi nõrkusel lisatakse Mingmen Du 4, Guanyuanshu V 26, Yaoyan Ex.
        Neeru yin nõrkusel lisatakse Zhishi V 52, Taixi R 3.
        Trauma korral lisatakse Renzhong Du 26, Yaotongxue Ex, Ahshi; kui valu selja keskel siis ka Houxi IG 3; kui valu on selja külgosas, siis Zanzhu V 2 pindmiselt ja lasta mõned tilgad verd Weizhong V 40.
Eraldi retsepte trauma korral: Renzhong Du 26 tugevalt stimuleerides, lasta mõned tilgad verd Weizhong V 40 ja Rangu R 2. Üks protseduur iga päev.
        Chize P 5, Weizhong V 40, Renzhong Du 26, Yanglingquan VB 34, Shugu V 65, Kunlun V 60, Xialiao V 34, Qihai Ren 6.
        Chize P 5, Weizhong V 40, Renzhong Du 26, Kunlun V 60, Shugu V 65, Zhigou TR 6, Yanglingquan VB 34.
Eraldi retsept krooniliste seljavaludega: algul Weizhong V 40 ja Kunlun V 60 mõõdukal või tugeval stimulatsioonil, seejärel Sanjiaoshu V 22, Shenshu V 23 ja Yaoyan Ex.
        Yaoshu Du 2, Pangguangshu V 28, Changqiang Du 1, Qichong E 30, Shangliao V 31, Xialiao V 34, Juliao E 3, Feishu V 13.
        Seljavalu, millega on takistatud ekstensioon (enda sirgu ajamine): Zusanli E 36, Yinshi E 33, Yangfu VB 38, Ligou F 5.
        Seljavalu, millega on takistatud nii ekstensioon kui fleksioon: kui valu on alaseljas rohkem üleval, siis Hegu GI 4, kui allpool, siis Kunlun V 60 ja Fuliu R 7.
        Seljavalu takistab käimist: Zhangmen F 13, Yaoshu Du 2, Weizhong V 40, lisaks moksibustioon Kunlun V 60.
        Alaselja valu, mis on põhjustatud energia seiskusest Dai kanalis: Mingmen Du 4, Zulinqi VB 41, sagedase stimuleerimisega, nõelad sees ca 15 min.
        Alaselja valu kaasuvalt descensus uteri'ga: Guanyuan Ren 4, Zigong Ex, Sanyinjiao RP 6, Qugu Ren 2

Ahshi punktid soodustavad qi ja vere ringlemist, lõdvestavad lihaseid ja vaigistavad valu. Shenshu V 23 on neeru shu punkt, see tugevdab neeru qi-d, selle punkti soojendamine aitab kõrvaldada külma ja niiskust. Yaoyangguan Du 3  ja Yaoshu Du 2 on lokaalpunktid, Yaoyangguan Du 3 lisaks neeru yang'i uks.  Weizhong V 40 ja Yaotongxue on efektiivsed lumbalgiate korral. Ciliao V 32  tugevdab Weizhong toimet. Dachangshu V 25 ja Guanyuanshu V 26 hajutavad tuult ja külma, puhastavad kanaleid ning vaigistavad valu. Mingmen Du 4 avab elu tule. Akupunktuur ja moksa Mingmen Du 4 ja Yaoyan Ex punktidele toniseerib neeru yangi ja tugevdab essentsi. Zhishi V 52 ja Taixi R 3 toidavad neeru yin'i. Renzhong Du 26 on efektiivne distaalpunkt selja jäikuse ja lumbalgia korral, sest soodustab qi ja vere liikumist kogu tagumises keskkanalis. Yanglingquan VB 34 on kõõluste toimepunkt, see lõdvestab lihaseid ja kõõluseid ning aktiveerib kanaleid. Houxi IG 3 on imekanali Du mai lisapunkt, mis aktiveerib qi ja vere liikumise tagumises keskkanalis. Yinlingquan RP 9 aitab eemaldada niiskust. Geshu V 17 on verd mõjustav punkt ja aitab kõrvaldada vere seiskust.

C. Teisi meetodeid

Mei hua ja kupud:

Selga koputatakse haamrikesega paravertebraalselt Shenshu V 23 piirkonnas või Ahshi punkte. Kuppude panekut võib teha eraldi või kombineerida mei hua meetodiga. Traumaatilise valu korral on haamerdamine  Ahshi punktidele intensiivne, lisaks kupud, et eralduks ca 10ml verd. Teistel juhtudel on haamerdamine mõõduka intensiivsusega, kuppude lisamisel eritub verd vähe.

Punktinjektsioonid:

Eelpoolnimetatutest kolme punkti või Ahshi punktidesse süstitakse kas 10ml 10% glükoosilahust, 2-4ml vitamiin B1 lahust üksi või koos glükoosiga või 5% Rad. Angelicae sinensis dan gui lahust üks kord 2-5 päeva kohta. Glükoosilahus süstitakse laiali erinevatesse suundadesse, teiste puhul võib piirduda maksimaalse valupunktiga.
Traumaatilise valu korral süstitakse kas 25% magneesiumsulfaadi ja 2% novokaiini segu või 10% glükoosilahuse 2%novokaiini segu Ahshi punktidesse intramuskulaarselt kihtidena. Tehakse üks kord 2-5 päeva kohta.
 

Profülaktika

Alaselja valu profülaktika hõlmab lisaks lülisamba traumatisatsiooni vältimisele järgmisi momente:
        piisava puhkuse olemasolu, mis võimaldaks neeru energial taastuda;
        neeru tugevdavate toitude tarvitamine;
        lülisammast tugevdavad harjutused (taijiquan, kuldtikandi harjutused) ja õige kehahoiak;
        neeru energiat tugevdavad hingamisharjutused (alakõhuga hingamine);
        seksuaalsete liialduste vältimine;
        stressiga toimetulek (relaksatsioon, meditatsioon, qigong, loovustreening jms.
 
 

Teaduslikke uuringuid

Nõelravi ja kiropraktika kasutamisel tulemus sõltub psühhosotsiaalsetest teguritest (abielulahutus, töötus jt). Clin Exp Rheumatol 1996 May;14(3):281-288. Sellist tulemust võib tõlgendada kui stressist tingitud energia kontsentreerumist keha ülaosasse, mille tagajärjel keha alaosa (neer) jääb tühjaks.

Madalsageduslik (2Hz) elektropunktuur toimib krooniliste seljavalude puhul kõige tõhusamalt. Acta Anaesthesiol Scand 1994 Jan;38(1):63-69. See on ilmselt seletatav sellega, et madalsageduslik stimulatsioon mõjustab  õige enam endorfiiniseoselist valu kontrolli mehhanismi.

Jalga kiirguvate seljavalude ravis kasutatai lisaks nõelravile massaazhi valu piirkonnas piki kanali kulgu koputamise meetodil. Nõelravi tehti järgmistele punktidele  Jiaji(Ex-B2) punktid seljal ja alaseljal, Shenshu(BL23), Yaoyan Ex-B7, Weizhong V 40 või Kunlun V 60), Yanglingquan VB 34 või  Xuanzhong VB 39, kestva haiguse puhul lisaks Taixi R 3. Akupunktuuri kestus 15 min, seljapunktidele tehti moksat läbi nõela, kroonilise valu korral distaalpunktidele manipulatsioon bu meetodil. Chin Acupunct Moxibust 1994;14(1):9-10

Elektroakupunktuur on efektiivne alaseljavalu ravis, ei ole aga alalävine TENS. Fortschr Med 1993 Sep 30;111(27):420-422

Klassikalises traktaadis Huang Di Nei Jing Su Wen on üks peatükk pühendatud alaselja valule, mis nüüdseks on tõlgitud inglise keelde. Acupunct Electrother Res 1992 Oct;17(4):249-258
 

Enkefaliine lagundava ensüümi karboksüpeptidaasi inhibiitorit d-fenüülalaniini (DPA)saab kasutada alaselja valu korral akupunktuuri toime tugevdamiseks Acupunct Electrother Res 1990;15(2):121-135

Erineva lokalisatsiooniga traumaatilist päritolu valu (sealhulgas alaselja valu) allus akupunktuurile esimese metatarsaalluu mikropunktuuri süsteemi kasutades. J Nanjing Coll Tradit Chin Med 1990;6(2):53-54

Punktinjektsioonid triggerpunktidesse ei olnud tõhusamad triggerpunktide akupunktuurist topeltpimekatses mittekiirguva venitusest põhjustatud alaseljavaluga patsientidel, kelle rõntgenpildid alaseljast jäid normi piiridesse. Spine 1989 Sep;14(9):962-964

Funktsionaalsete müo-vertebrogeensete valude korral on manipulatiivse ravi, lokaalanesteetikumide ja akupunktuuri kombineerimine andnud seisundi paranemise 93% 1167 patsiendist. Beitr Orthop Traumatol 1989 Mar;36(3):104-108

Alaseljavalu ravis kasutati kombineeritul akupunktuuri punktidesse Yaoyangguan (Du 3) ja Zhibian (V54) lisaks injektsioone kortisoonatsetaadiga punktidesse Shenshu(V 23) ja Huantiao (VB30). Chin Acupunct Moxibust 1989;9(4):28-29

Akupunktuuri toimet alaseljavalusse seletatakse järgmiste mehhanismide käikulülitumisega: 1. akupunktuuri toimel kudede mikrokahjustuse tagajärjel vabanevad ühendid, mis mõjuvad allergiavastaselt ja ergutavad organismi eneseravi võimet; 2. akupunktuurne stimulatsioon nihutab aju stimulatsioonifookust; 3. vereringe paranemine; 4. funktsionaalse talitluse (vitaliteedi) paranemine akupunktuuripunktides ja nendega seotud piirkondades; 5. lihaste rigiidsuse kõrvaldamine. J Jpn Acupunct Moxibust 1988; 47(11):17-22

Diski prolapsist põhjustatud äge alaseljavalu (hiina traditsioonilise meditsiini diagnoos yang qi nõrkus, tühi kops ning külma ja niiskuse sissetungimine) allus akupunktuurile. J Jpn Acupunct Moxibust 1988;47(9):28-30

Lumbaalkanali stenoosist põhjustatud alaseljavalu allus moksibustioonile, mida tehti selja Ahshi punktidele. J Jpn Acupunct Moxibust 1988;47(3):12-5

Venitusest põhjustatud äge alaseljavalu ravis toimis efektiivselt punkti Yintang (Ex-HN) stimuleerimine kombineeritult harjutustega. Patsient istus või seisis, arsti vasema käe pöidla ja nimetissõrme vahele võeti punkti piirkonnas nahk volti ja torgati 1,5 cun pikkusega nõel kiiresti sisse suunaga allapoole. Selle juures on deqi tunda umbes 1 cun sügavusel. Ühe minuti vältel stimuleeriti punkti nii tugevasti kui patsient suutis taluda, seejärel jäeti nõel sisse 10-15 minutiks. Sel ajal paluti patsiendil pöörata selga nimmest vasemale ja paremale, kummarduda ette- ja tahapoole ning laskuda kükki. Tulemus oli parem, kui patsient peale kerge jooksu proovimist hakkas higistama. J Chin Acupunct Moxibust [Eng] 1988;1(3-4):58

Alaselja valu ravi Kunlun V 60 punkti masseerimisega. Patsient lamab selili, arst seisab tema jalgade juures. Arsti vasem nimetissõrm on patsiendi parema jala punktil, parem nimetissõrm vasemal punktil. Algul vajutatakse tugevasti punktile, seejärel lükatakse malleolus lateralise suunas. Patsient peab seejuures tajuma tuimust, valu või elektrivoolu tunnet. Selliselt toimitakse kolmel korral kummalgi jalal. J Tradit Chin Med 1988;8(4):267-268

Alaselja valu liiasündroomist, mis ägenes peale lamamist (peale ärkamist), ravis kasutati punkte Gongsun RP 4, Neiguan MC 6, Zusanli E 36, Xingjian F2, Daling MC 7 ja Qihai Ren 6. Rev Fr Med Tradit Chin 1987;(121):86-87

Alaselja valu raviks punktinjektsioonidega tarvitati novokaiini lahust 0,5-4 ml punkti kohta. Venitusest tingitud valu korral kasutati põhipunktidena Yaoyangguan Du 3, Zhishi V 52, Shenshu V 23, lisaks Jizhong Du 6. Bi-sündroomi raviks kasutati Zhishi V 52, Shenshu V 23 ja Gaohuang V 43 punkte, tuule vastu lisati Fengshi VB 31, niiskuse vastu Weizhong V 40, külma vastu Yanglingquan VB 34. Alaselja valu korral neeru tühjusest kasutati punkte Zhishi V 52, Yaoyangguan Du 3, Shenshu V 23, Dazhu V 11. Protseduuri tehti üks kord nädalas. Teistest parem tulemus oli venitusest tingitud valu korral. Inf Tradit Chin Med 1987;(4):30-31